Hea Teatri Auhinna laureaat on Anne Türnpu

Alates 1980. aastatest on Anne Türnpu järjekindlalt lavale toonud eesti ja teiste soomeugri rahvaste pärimust viisil, milles on ühendatud arhailine ja kaasaegne. Anne Türnpu loomingut iseloomustab täpne ja tihe kujundikeel ning julgus kõneleda jäärapäiselt ainult sellest, mis puudutab olemuslikke küsimusi. Koostöös Jaan Toominga, Eva Klemetsi, Mart Kolditsa, Epp Kubu jt-ga on Türnpu pärimusteater saanud üheks kõige omanäolisemaks nähtuseks eesti teatris. Tema ümber on koondunud iseseisva ja julge mõtlemisega näitlejate ja kunstnike ringkond. 2011.–2012. aastate lavastused „Sugrierror.com“ ja „Kuidas müüa setot“  tõusevad esile selge sõnumi ning soomeugri väikerahvaste ja Eesti etniliste gruppide valupunktidele osutamisega, „Metsik urisev õnn“ on sisult ja vormilt mänguline improvisatsioonilavastus noortele. EMTA Lavakunstikoolis on Türnpu juhendamisel sündinud poeetilised ja jõulised pärimuslikul ainel põhinevad lavastused ja lavakavad.

Hea Teatri auhinda (HTA) on Eesti Teatrikriitikute Ühendus välja andnud 2002. aastast, käesolevast aastast jätkab traditsiooni Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühendus.

Auhind antakse loominguliste saavutuste eest, mida ühendus peab tähelepanuväärseks eesti teatripildis, vastavas loominguvaldkonnas või konkreetses loomeloos. HTA ei märgista ilmtingimata viimase hooaja tipplavastust või -rolli, vaid tunnustab teatritegijat või -kollektiivi, kelle loomingulised põhimõtted ja saavutused kõnelevad tõsisest suhtumisest teatrikunsti pikema aja vältel.

Varasemad HTA laureaadid on Guido Kangur (2002), Andres Noormets (2003), Aleksander Eelmaa (2004), Maarika Vaarik (2005), Aare Toikka (2006), Võru Teatriateljee (2007), Priit Raud (2008), Katariina Lauk (2009), Raimo Pass (2010), Piret Rauk (2011).

Auhinnaks on alati olnud üks eesti kunstniku teos, sel aastal kingitakse laureaadile kunstnik Alice Kase segatehnikas maal. Auhind anti üle 17. märtsil Nukuteatris Anne Türnpu lastelavastuse, 2002. aastal esietendunud „Jussikese seitse sõpra“ etenduse järel.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga