Uusi raamatuid ühenduse liikmetelt

Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse liikmetelt on viimastel kuudel ilmunud mitu raamatut. Novembris tuli trükist Rait Avestiku koostatud “Juturaamat. Vat Teater 30” (kirjastus Vat Teater) ning kuu hiljem monumentaalne “Aarne Üksküla” (Fotosulg). Viimast teost on tutvustatud järgnevalt: “Käeshoitav teos on 20. sajandi teise poole ning 21. sajandi alguse ühe võimsaima ja armastatuima (rahvaga sama meelt on ka mitme põlvkonna teatrikriitikud) teatri- ja filminäitleja ning näitlejate õpetaja elu ja loomingu jäädvustamispüüe. Säilitamiskatse. Koondamine.”

Jaanuaris esitles Heili Einasto oma raamatut “Rahel Olbrei. Eesti tantsuteatri rajaja” (Eesti Teatriliit). Rahel Olbreid on raamatus tutvustatud järgmiselt: “Just tänu tema õhtuttäitvatele jutustavatele ballettidele, mis alati olid dramaatiliselt pingestatud ja milles iga liigutus oli sisuliselt põhjendatud, kujunes eesti kultuuri arusaam balletist kui filosoofilist mõtet kandvast psühhofüüsilisest kunstivormist.”

Käesoleva kuu alguses ilmus Liina Viru koostatud ja toimetatud raamat “Estonia ballett 100” (Rahvusooper Estonia). Raamatu ilmumisega tähistati Eesti balleti 100. sünnipäeva. Raamat käsitleb balletiloo sajandit läbi ballettmeistrite ajastute ja säravate tantsijaisiksuste, tänu kellele on Eesti ballett saanud oma tänase näo. 222-leheküljeline teos on illustreeritud rikkaliku fotomaterjaliga. Raamatu autorite hulka kuuluvad Eesti Teatriuurijate ja -kriitikute Ühenduse liikmed Heili Einasto, Leenu Nigu, Evelin Lagle ja Kristiina Garancis.