Hea Teatri Auhinna laureaat 2021 on valguskunstnik Margus Vaigur

Hea Teatri Auhinna seekordne laureaat on valguskunstnik ja Endla teatri valgusala juht Margus Vaigur.

ETUKÜ hindab Margus Vaigurit kui Eesti üht viljakamat valguskunstnikku, kes töötab võrdselt nii muusika-, sõna- kui tantsuteatris. Lisaks arvukatele lavastustele erinevates Eesti teatrites on ta kujundanud valgustust teatrilavastustele ka välismaal (nt Soomes ja Lätis).

Vaigur on lõpetanud Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia (TÜVKA) valguskujunduse eriala. Lisaks põhitööle Endla valgusala juhina on ta nüüdseks juba üle 15 aasta TÜVKA visuaaltehnoloogia üliõpilaste üks peamisi õppejõude. Tema käe all on õppinud väga paljud Eestis töötavatest valgusmeistritest, kes kõik on aidanud märkimisväärselt tõsta Eesti teatri valguskujunduse taset.

„Margust kunstnikuna iseloomustab kindlasti isikupärane ja julge värvikasutus, tema valguspildid on selged ja klaarid. Ei saa öelda, et minimalistlikud, aga neis puudub ballast. Võib olla on see teatud ratsionaalsuse elegants. Margus kujundab alati lavastust mõttetervikuna – kõigepealt idee, siis vorm,” kirjeldab laureaati kolleeg Endla teatrist, peakunstnik Liina Unt.

Auhind anti üle 5. märtsil Endlas pärast lavastuse „Noor jää“ esietendust, sest Vaigur oli teinud ka sellele lavastusele valguskujunduse. Auhinnaks on igal aastal ühe eesti kunstniku teos, seekord kingiti laureaadile Maarit Murka graafiline leht sarjast „Positsioonid“.

Foto: Hea Teatri Auhinna laureaat 2021 Margus Vaigur ja ETUKÜ esindaja Katre Väli, tagaplaanil „Noore jää“ trupp. Foto autor Anne-Ly Sova.